PROFEMI – Maciej Orzechowski | Anita Orzechowska | Ginekologia, Estetyka, Rehabilitacja | Krotoszyn
Pełnia kobiecości na długie lata

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Rozstępy skóry

Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi.

Przyczyny powstawania rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych skóry.

 Vergetures

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.

Najbardziej narażone na powstawanie rozstępów są: osoby otyłe,  młodzież w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, w okresie menopauzy, kulturyści,  osoby o częstych wahaniach wagi,  przyjmujące leki steroidowe,  z predyspozycjami genetycznymi.

Rozstępy w początkowej fazie (I-zapalnej) są czerwonawe lub sinoczerwone, na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
Z czasem ( faza II- zanikowa) ulegają rozjaśnieniu- ich barwa zmienia się na perłowobiałą, stają się pomarszczone i zapadnięte. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w pełni.

Rozstępy są z reguły obustronne, tzn. pojawiają się po obu stronach ciała, w każdej jego okolicy z wyjątkiem m.in. twarzy, rąk i stóp. Najczęstsze miejsca występowania rozstępów w przypadku dziewcząt to: biodra, górna część ud, piersi.
U mężczyzn – okolica krzyżowo-lędźwiowa, u trenujących – obręcz barkowa.
Ważne jest także aby: unikać częstych wahań wagi, stosować zbalansowaną dietę, zapewniającą wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu), lokalne stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin itd.

Leczenie rozstępów jest trudne i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Najlepsze efekty w tym procesie uzyskiwane są przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa. Metody jakie stosujemy w  leczeniu rozstępów to:

  • Fale radiowe RF (TRI LIPO Maximus);
  • Laser frakcyjny nieablacyjny,
  • Mezoterapia mikroigłowa
  • Terapia dwutlenkiem węgla-karboksyterapia
  • PRX-T33
  • Komórki macierzyste EISZELLE

Rozstępów ze względu na to, że są rodzajem blizny nie można całkowicie usunąć – można je natomiast w sposób bezpieczny bardzo silnie zredukować poprzez odbudowę zniszczonej struktury skóry.