PROFEMI – Maciej Orzechowski | Anita Orzechowska | Ginekologia, Estetyka, Rehabilitacja | Krotoszyn
Pełnia kobiecości na długie lata

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

II trymestr ciąży

II trymestr ciąży

II trymestr ciąży (14.-26. tydz. ciąży) to szczególny okres, m.in. dlatego, że po raz pierwszy odczujesz bezpośrednio aktywność ruchową Twojego dziecka (trwa ona już od ok. 10-12 tyg.). Stanie się to ok. 18-20. tygodnia, jeśli jesteś po raz pierwszy w ciąży, i ok. 2 tygodnie wcześniej w kolejnych ciążach. Choć dziecko ma naprzemienne okresy snu i czuwania, jego aktywność nie będzie przez Ciebie odczuwana regularnie. Zwykle percepcja ruchów dziecka jest większa gdy siedzisz lub wypoczywasz w pozycji leżącej (najlepiej na lewym boku). Najpierw jest to delikatne „łaskotanie” poniżej pępka, a wraz z upływem czasu ruchy stają się bardziej zdecydowane i łatwo wyczuwalne.

12822469_s

Jakie badania wykonuje się w II trymestrze ciąży?

Pomiar ciśnienia krwi to podstawowe badanie, które wykonywane jest zawsze w czasie wizyty u lekarza.

Podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie ciążowe dawniej nazywane zatruciem ciążowym lub gestozą) jest jednym z poważniejszych powikłań w ciąży. Nieleczone może łączyć się z zagrożeniem zarówno matki, jak i jej dziecka. Pomiar ciśnienia krwi najlepiej pozostawić wykwalifikowanemu pracownikowi służby zdrowia, gdyż jego prawidłowe przeprowadzenie jest uzależnione od spełnienia kilku ważnych warunków.

Morfologia krwi – wykonywana, jeśli lekarz uzna to za konieczne (dotyczy głównie kobiet z niskimi wartościami hemoglobiny na początku ciąży – stężenie Hb poniżej 11,0 g/dl i leczonych preparatami żelaza).

Badanie ogólne moczu wykonuje się co miesiąc (przy okazji każdej planowej wizyty u lekarza).

Badanie ultrasonograficzne (USG), zalecane ok. 18-22. tygodnia ciąży. To podstawowe badanie wykonywane u wszystkich kobiet ma na celu: określenie liczby płodów (rozpoznanie np. ciąży bliźniaczej w czasie porodu dzięki USG należy już prawie do przeszłości), położenie łożyska, objętości płynu owodniowego (wód płodowych), ocenę parametrów wzrostu (m.in. wymiar dwuciemieniowy, obwód głowy i brzucha, długość kości udowej) oraz ocenę budowy anatomicznej płodu i pępowiny. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, przed badaniem należy tylko opróżnić pęcherz moczowy. Oprócz badania przez powłokę brzuszną lekarz może Ci zaproponować badanie przezpochwowe w celu oceny długości szyjki macicy oraz jajników.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że mimo iż w zdecydowanej większości przypadków wynik badania przesiewowego jest prawidłowy, to jednak nie ma gwarancji, że u dziecka wykluczono wszelkie nieprawidłowości rozwoju (te mogą się ujawnić w późniejszym okresie ciąży).

Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy ciążowej wykonuje się pod koniec II trymestru ciąży, w celu wykrycia nietolerancji glukozy (do czynników ryzyka należą m.in.: nadmierna masa ciała – BMI>27, wiek >35 lat, urodzenie dziecka z masą >4000 g, cukrzyca w rodzinie, występowanie cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach). Test polega na oznaczeniu stężenia glukozy po 1 i 2 godzinie od spożycia roztworu 75 g glukozy. Musisz być na czczo! W niektórych przypadkach (obecność czynników ryzyka, nieprawidłowe wartości glikemii na czczo) zaleca się przeprowadzenie pełnego testu diagnostycznego) nawet już w l trymestrze ciąży.

Badanie w kierunku cytomegalii jest zalecane jedynie w przypadku klinicznego podejrzenia choroby. Jest to jedno z najczęstszych zakażeń wrodzonych (dotyczy 1-2% noworodków). Częstsze są zakażenia nabyte w czasie porodu i w okresie okołoporodowym. Nie dysponujemy obecnie metodami zmniejszającymi ryzyko zakażenia płodu.

Badanie w kierunku toksoplazmozy – tylko u kobiet, u których pierwsze badanie (l trymestr) dało wynik ujemny (brak odporności). Wynik dodatni badania nie jest wystarczającym dowodem rozpoznania choroby (zwłaszcza u płodu) i wymaga potwierdzenia w dodatkowych specjalistycznych testach, przeprowadzonych w referencyjnych laboratoriach (jest ich kilka w Polsce). Do zarażenia płodu przez pierwotniaka Toxoplasma gondii dochodzi po pierwotnym zarażeniu ciężarnej i po transmisji drobnoustroju przez łożysko do płodu.

Zapobieganie toksoplazmozie:

– Jeśli masz w domu kota, nie wypuszczaj go na zewnątrz, a najlepiej przekaż opiekę nad zwierzęciem innej osobie z rodziny. Jeśli jest to niemożliwe, porządkuj kuwetę w rękawicach gumowych, a potem dokładnie umyj ręce.

– Podczas pracy w ogrodzie używaj rękawic gumowych, a później umyj dokładnie ręce wodą i mydłem.

– Pamiętaj, że muchy i karaluchy mogą przenosić zanieczyszczoną glebę lub odchody kocie na jedzenie.

– Zabezpiecz piaskownicę dziecięcą, by nie dopuścić do jej zanieczyszczenia kocimi odchodami.

– Unikaj jedzenia surowego lub niedopieczonego mięsa, szczególnie jagnięcego, wieprzowego i wołowego oraz niemytych owoców i warzyw.

– Myj dokładnie ręce przed jedzeniem oraz po obróbce surowego mięsa. Po pracy w kuchni umyj dokładnie deskę (najlepiej szklaną i przeznaczoną tylko do obróbki mięsa), noże oraz inne narzędzia kuchenne wodą z mydłem.

– Myj dokładanie i/lub obieraj warzywa oraz owoce.

– Unikaj pocierania oczu lub twarzy w czasie przygotowywania jedzenia.

– Przygotowuj posiłki w bezpiecznej temperaturze (należy stosować termometr do pomiaru wewnątrz przygotowywanego mięsa). Wołowinę, jagnięcinę, cielęcinę należy przyrządzać w temperaturze co najmniej 65°C, wieprzowinę i dziczyznę >70°C, a drób>85°C.

– Nie pij nieprzegotowanej wody i mleka.

Badania w przypadku podejrzenia przedwczesnego pęknięcia błon płodowych

Badanie w kierunku przedwczesnego odpływania wód płodowych jest zalecane w przypadku poczucia zwiększonej wilgotności w okolicy pochwy i sromu. W takich sytuacjach powinnaś się zgłosić do ginekologa, który za pomocą testów wykrywających obecność białek płynu owodniowego może postawić diagnozę już w gabinecie i podjąć decyzję co do dalszego leczenia.

Pęknięcie błon płodowych wiąże się najczęściej z nagłym, obfitym odpływem płynu owodniowego. Czasami jednak występuje stałe, delikatne sączenie, dające jedynie poczucie zwiększonej wilgotności w okolicy pochwy i sromu. W takich sytuacjach koniecznie należy się zgłosić do ginekologa. Badanie z wykorzystaniem wziernika, wykonanie testu określającego pH wydzieliny pochwowej oraz przeprowadzenie USG, pozwalają ocenić stan pacjentki. Diagnostyka odpływania płynu owodniowego (pęknięcia błon płodowych) stała się bardziej wiarygodna dzięki testom wykrywającym cząsteczki białek wchodzących w jego skład. Jest to metoda bardzo czuła, umożliwiająca rozpoznanie nawet niewielkiego uszkodzenia błon płodowych (o szczegóły zapytaj swojego ginekologa).

Jak się odżywiać w ciąży?

Mimo iż prawie wszyscy lekarze zalecają suplementację preparatami wielowitaminowymi dostosowanymi składem do kobiet w ciąży, pamiętaj, że głównym źródłem mikroelementów i witamin jest właściwie zestawiona dieta. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych składników odżywczych (i niektóre produkty będące źródłem tych składników) dla Ciebie i Twojego dziecka.

– Wapń – mleko (najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu), sery białe i jogurty, sardynki.

– Żelazo – chude czerwone mięso (wołowina), płatki zbożowe wzbogacone żelazem, szpinak, brokuły, sok z suszonych śliwek, suszone brzoskwinie.

– Witamina A – marchew, ziemniaki słodkie, brokuły, natka pietruszki, kapusta, morele, pomidory, seler.

– Witamina C – owoce cytrusowe, brokuły, pomidory, truskawki.

– Witamina D – mleko wzbogacone witaminą A, tłuste ryby.

– Witamina B6 – wołowina, cielęcina, szynka, pełno-ziarniste produkty zbożowe, banany.

– Witamina B12 – mięso, ryby, drób (witamina B12 występuje tylko w pokarmach zwierzęcych).

– Kwas foliowy – zielone liściaste warzywa, sok pomarańczowy, orzechy.

Zapamiętaj

21262069_s

1)  Wykonuj wszystkie zalecone przez lekarza badania.

2)  W czasie ciąży nie pal papierosów i nie pij alkoholu.

3)  Zapoznaj się ze sposobami zapobiegania toksoplazmozie i stosuj je na co dzień.

4)  Głównym źródłem mikroelementów i witamin jest właściwie zestawiona dieta.