Po porodzie
POŁÓG
W najbliższej perspektywie 6 tygodni- podczas których młode mamy nie zawsze zdają sobie sprawę, że po porodzie nie ma czasu na podstawowe czynności. Jest to bardzo ważny moment ( i szybko mija) by skorzystać z pomocy najbliższych i wypoczywać po trudach porodu a także rozpocząć KSZTAŁTOWANIE NAWYKÓW, KTÓRE SĄ BARDZIEJ POŻĄDANE NIŻ USPRAWNIANIE.
Wiele kobiet po porodzie cierpi głównie na bóle kręgosłupa lędźwiowego a także szyjnego i piersiowego.
Pochylanie się do dziecka jest przez mamę powtarzane wielokrotnie. Kobieta pochyla się aby podnieść dziecko, przenieść z wanny na przewijak, do łóżeczka, fotelika samochodowego, wózka. Dodatkowe obciążenie to: dźwiganie zakupów, wózka po schodach czy tez wkładanie go do auta. Każdy ten ruch powoduje zgięcie kręgosłupa, przesuniecie się jądra miażdżystego ku tyłowi. Przy częstych przeciążeniach dochodzi do bólów miejscowych potocznie zwanych „korzonkami” a dalsze kontuzje mogą prowadzić do promieniowania bólu do kończyny, a więc do tzw „rwy kulszowej”.
Jak uniknąć tych bólów, skoro wyeliminowanie wspomnianych czynności jest niemożliwe ?
Należy przestrzegać kilku zasad:
- Trzymać kręgosłup w pozycji neutralnej we wszystkich pozycjach i czynnościach dnia codziennego.
- Zachowanie równowagi między liczbą zgięć kręgosłupa a liczbą wyprostów.
- Dźwiganie dziecka. Młode mamy noszą dzieci dużo częściej niż jest to uzasadnione. Płaczące dziecko można przecież przytulić, kucając przy nim i obejmując, zamiast od razu brać je na ręce.
- Karmienie. Każda karmiąca mama powinna wybrać wygodną pozycję. Najbezpieczniejsze dla kręgosłupa jest leżenie na boku. Karmiąc na siedząco należy unikać stałego pochylania się nad dzieckiem i patrzenia na nie. Kręgosłup szyjny ustawiony jest wówczas w zgięciu i rotacji, co predysponuje do wystąpienia dyskopatii szyjnej. Warto podeprzeć się poduszką, zwiniętym kocem i dać wypocząć swoim mięśniom.
- Pielęgnacja dziecka. Obecnie dostępnych jest wiele komód, przewijaków, co bardzo ułatwia codzienne, kilkukrotne przewijanie, przebieranie w pozycji wyprostowanej, bez konieczności pochylania się.
- Kąpiel. Noworodka dobrze jest kąpać w wyżej postawionej wanience (specjalne stelaże, komodzie, stole) po to by nie schylać się do wanny. Myjąc dziecko w dużej wannie należy klęknąć a nie głęboko pochylać się w stronę dziecka.
- Nauka chodzenia. Kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki nie zaleca się prowadzenia go za ręce. Dziecko w swoim czasie zacznie chodzić samodzielnie, a kręgosłup mamy nie zostanie poddany dużemu przeciążeniu.
- Ruch. Zalecane formy rekreacji w okresie połogu to spacery, pływanie (po wygojeniu ran), gimnastyka. Ćwiczenia powodują uwolnienie endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój i zdolność radzenia sobie z problemami.
- Mięśnie Dna Miednicy. Nie należy zakładać pasów wyszczuplających brzuch, obcisłych spodni czy majtek. Może to nasilić rozciągnięcie mięśni dna miednicy, osłabić struktury odpowiedzialne za utrzymanie narządów w miednicy mniejszej oraz wpływać na możliwość pojawienia się nietrzymania moczu.
Jeśli poród był niepowikłany, mama może zacząć ćwiczyć już w pierwszej dobie- ćwiczenia oddechowe, mięśni Dna Miednicy (ćwiczenia Kegla). Po 24 godz, jeśli nie wystąpił rozstęp mięśni brzucha (kresy białej), może rozpocząć ćwiczenia izometryczne mięśni prostych brzucha (samo napinanie). Następnie proponuje się kolejne ćwiczenia mięśni, które uległy przykurczeniu w przebiegu ciąży (np. m.biodrowo-lędźwiowy, m.prosty uda).
Powrót do formy i sprawności.
Po kontroli u ginekologa po 6 tygodniach, jeśli nie ma przeciwwskazań, można rozpocząć intensywniejszy trening, wydłużając spacery, biegi, jazdę na rowerze, pływanie, aerobic, jogę, pilates i inne.
Należy pamiętać, że ćwiczenia wykonywane już podczas ciąży są bardzo ważne, nie tylko ze względu na przygotowanie do porodu ale także jako postępowanie wpływające korzystnie na przebieg połogu i umożliwiające szybki powrót do sprawności po porodzie.
Powrót do aktywności fizycznej, a więc i do figury sprzed ciąży, jest istotny dla dobrego samopoczucia i zdrowia kobiet.