PROFEMI – Maciej Orzechowski | Anita Orzechowska | Ginekologia, Estetyka, Rehabilitacja | Krotoszyn
Pełnia kobiecości na długie lata

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Dno Miednicy

Co to jest Dno Miednicy ?

Dno miednicy (przepona moczowo- płciowa)  to grupa mięśni, więzadeł i powięzi, które tworzą podstawę  miednicy i narządów w jej obrębie tj. pęcherza moczowego, pochwy, macicy, jelit, odbytu. Dno miednicy podtrzymuje i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie tych narządów. Umiejętność kurczenia  i relaksacji  mięśni pomaga kontrolować funkcję pęcherza moczowego i jelit. Zbyt silny skurcz i powoduje bolesność podczas stosunku płciowego. Z kolei mała siła tych mięśni jest jedną z przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządów rodnych, zaparć.

dno miednicy

TERAPIA DNA MIEDNICY

Dałaś sobie spokój z próbą leczenia problemów dna miednicy ?  Nie rozmawiasz o tym ze swoim lekarzem , bo jesteś zbyt zakłopotana ? A może myślisz, że już nic nie można z tym zrobić i  trzeba nauczyć się z tym żyć ?  Nie postrzegaj tego problemu w ten sposób.  Konsekwencje osłabienia struktur mięśniowych są bardzo powszechne i uleczalne .

Dla kogo ?

Jeśli uskarżasz się na któryś z poniższych objawów, Terapia Dna Miednicy może opóźnić lub być alternatywą  dla zabiegu chirurgicznego:

  *Nietrzymanie moczu * Nadreaktywny pęcherz* Częste oddawanie moczu*Przewlekły ból miednicy*Przewlekłe zaparcia* Wypadanie narządów miednicy mniejszej*Ból podczas współżycia*Ból po operacjach brzusznych

Czego możesz się spodziewać podczas pierwszej wizyty ?

Pierwsza wizyta jest  spotkaniem, podczas którego  przeprowadzamy szczegółowy wywiad -kompleksową ocenę objawów i historii, które doprowadziły do obecnego stanu zdrowia. Obejmuje to analizę  postawy, wyrównania miednicy oraz integralności blizny pooperacyjnej. Fizjoterapeuta ocenia poprawność wykonywania ćwiczeń dna miednicy i ich siłę.

W zależności od aktualnych objawów, fizjoterapeuta może  wykonać wewnętrzne (poprzez pochwę) badanie by ocenić siłę  mięśni dna miednicy, ich nadmierne lub obniżone napięcie, ocenę blizny po nacięciu krocza, cięciu cesarskim. Zawsze będziemy pytać o zgodę przed wykonaniem badania  wewnętrznego.

Po zakończeniu badania , wyniki  zostaną omówione i przedstawiony  osobisty plan opieki.

Jest to dobry moment, by odpowiedzieć na wszystkie pytania, stąd warto je wcześniej przygotować. Wiedza ta pomoże czuć się komfortowo podczas zalecanego leczenia.

Na czym polega  Terapia Dna Miednicy ?

Wszystkie wizyty są spotkaniami indywidualnymi . Trwają od  60 minut do 90 min.  Twój spersonalizowany plan opieki będzie prawdopodobnie obejmować kombinację następujących czynności:

  •  Terapię manualną (w celu zmniejszenia napięcia mięśni dna miednicy)
  •  Terapię wzmacniającą osłabione mięśnie
  •  Sposoby łagodzenia bólu
  •  Elektroterapię
  •  Trening pęcherza moczowego
  •  Terapię pessarami
  •  Program ćwiczeń w domu

Na czym polega terapia manualna ?

Są to ręczne techniki  mobilizacji, wykorzystywane przez fizjoterapeutę do diagnozowania i leczenia tkanek miękkich i wspólnych struktur dna miednicy celem modulacji bólu,  złagodzenia zbyt silnych napięć, poprawy kurczliwości i rozciągliwości tkanek, ułatwianie ruchu oraz poprawy funkcji. Terapia manualna odbywa się przez pochwę.

Na czym polega Elektrostymulacja ?

Niektóre zaburzenia dna miednicy wymagają zastosowania stymulacji elektrycznej. Celem jest wzmocnienie (lub rozluźnienie) mięśni dna miednicy. W tym celu umieszcza się dopochwowo elektrodę (do użytku indywidualnego), która podłączona jest do aparatu. Po dobraniu  parametrów zabiegu, następuje skurcz i rozkurcz mięśni miednicy. Siła skurczów mięśniowych jest wyświetlana na wyświetlaczu. Pacjent odczuwa bezbolesną stymulację w formie skurczu właściwych mięśni.  Elektrostymulator dostępny w naszym gabinecie nie ogranicza ruchów i pozwala na normalne funkcjonowanie w domu podczas ćwiczeń. 

Na czym polega terapia pessarami ?

Pessary to krążki, kostki dopochwowe stosowane w leczeniu zachowawczym nietrzymania moczu, obniżenia/wypadania narządów miednicy mniejszej. Wykonane są z miękkiego, niealergizującego sylikonu, który minimalizuje ryzyko powikłań i czyni terapię bardzo skuteczną. Stosowane przez nas pessary produkowane są przez uznaną, niemiecką firmę.

Pacjenci korzystnie oceniają Terapię Dna Miednicy  ponieważ:

Leczenie jest nieinwazyjne i bezbolesne
Skuteczność sięga 80%
Brak znamiennych efektów ubocznych
Niski koszt w porównaniu z innymi metodami

Serdecznie zapraszam do pobrania Instrukcji Pessar – (format PDF)