PROFEMI – Maciej Orzechowski | Anita Orzechowska | Ginekologia, Estetyka, Rehabilitacja | Krotoszyn
Pełnia kobiecości na długie lata

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Obniżenie narządów miednicy mniejszej

Mięśnie Dna Miednicy stanowią spód miednicy i tworzą ochronny hamak dla wszystkich organów wewnątrz jamy brzusznej.  Kiedy dno miednicy zawodzi dochodzi do uciążliwych konsekwencji takich jak gorsza: kontrola jelit (zaparcia, nietrzymanie stolca) czy wreszcie obniżenie, wypadanie narządów (prolapsa).  Schorzenie to jest wynikiem nie tylko osłabienia mięśni ale również nadmiernego rozciągnięcia więzadeł, do których przyczepione są organy wewnętrzne.

Panie często opisują tą dolegliwość : „mam poczucie jakbym miała wisienkę w kroczu„. Te wysuwania narządów najczęściej zdarzają się po dużym wysiłku fizycznym. Inne objawy i dyskomfort z nimi związany to: ból brzucha, pleców, uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, bolesność przy współżyciu, uczucie, że w pochwie jest za mało miejsca aby współżyć, problemy z wypróżnianiem.

Najczęstszą formą prolapsy jest przepuklina pęcherza, kiedy pęcherz wciska się w pochwę- wówczas podczas np podnoszenia, śmiania, kaszlu odczuwalny jest dyskomfort związany z tą przypadłością. Rozróżnia się 4 stopnie obniżenia narządów: od POP Q1(niewielkie wypadanie) po POP Q4(totalne wypadanie).

Wypadanie macicy-najczęściej pojawia się po porodzie, kiedy wysiłek rodzenia może powodować nadmierne rozciągnięcie więzadeł podtrzymujących macicę.

Kobiety mające wypadanie odbytnicy często narzekają NIE na zaparcia, lecz na ogromny wysiłek przy wypróżnianiu się.