PROFEMI – Maciej Orzechowski | Anita Orzechowska | Ginekologia, Estetyka, Rehabilitacja | Krotoszyn
Pełnia kobiecości na długie lata

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Rehabilitacja

DYSKOMFORTOWI ZWIĄZANEMU Z NIETRZYMANIEM MOCZU PODCZAS TRENINGÓW-MÓWIMY NIE !!!

Dla przypomnienia: główną przyczyną problemu wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni miednicy mniejszej, często po porodzie, w wyniku zmian zachodzących podczas menopauzy lub z powodu innych czynników związanych z procesem starzenia. Gdy następuje rozluźnienie mięśni miednicy mniejszej, pęcherz moczowy lekko się opuszcza. W rezultacie mięśnie miednicy mniejszej nie są już pod pełną, świadomą kontrolą, zwłaszcza podczas  wysiłku.

Uczestniczenie w zajęciach rekreacyjnych staje się niemałym kłopotem gdyż nie pozwala w pełni zaangażować się  w ćwiczenia ze względu na duże ryzyko związane ze zmoczeniem bielizny i odzieży.

Bardzo pomocne w takiej sytuacji jest zastosowanie wkładki dopochwowej Contrelle®.

Jest ona tak zaprojektowana, że po umieszczeniu w pochwie delikatnie unosi pęcherz moczowy i w ten sposób koryguje zagięcie szyjki pęcherza moczowego i zapobiega lub redukuje nietrzymanie moczu, nawet w trakcie wysiłku. Ważne jest, że pacjentka może normalnie oddawać mocz bez potrzeby usuwania wkładki.

 www.contrelle.pl

Contrelle® Activgard jest komfortową wkładką jednorazowego użytku- nieodczuwalną i niewidoczną.  Jest równie łatwa w użyciu jak tampon. Może być używana do 16 godzin, bez konieczności zmiany.

BRZUSZEK PO CIĄŻY IDEALNY BYŁBY … IDEALNY, ALE …

                Wiele Pań, zaczyna z zapałem ćwiczyć mięśnie proste brzucha a efektu nie ma albo wręcz brzuszek staje się jakby większy. Odpowiedzialna za ten stan może być kresa biała. Co z tym zrobić ?

                Kresa biała to pasmo łączno-tkankowe, które łączy oba mięśnie proste brzucha i rozpięta jest pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym mostka a spojeniem łonowym. Poszerza się ona stopniowo; w okolicy pępka jest dwa razy szersza (ok. 2—2,5 cm) niż u góry (ok. 1—1,5cm).

kresa biała3kresa biała2

Zdarza się, że mięśnie proste brzucha były silne przed ciążą a jednak w ostatnich tygodniach przed porodem, z powodu małej ich elastyczności, kresa rozchodzi się a oba mięśnie proste brzucha przesuwają się na boki. Jako główne czynniki ryzyka rozejścia się kresy białej można wymienić: duży płód, duża ilość wód płodowych, ciąża mnoga, kolejne ciąże, nadmierny przyrost masy ciała, otyłość a szczególnie „słaby gorset mięśniowy” (zaliczamy do niego mięśnie: brzucha, grzbietu, pośladkowe, klatki piersiowej).

Rolą mięśni prostych brzucha jest wesprzeć plecy i narządy wewnętrzne. Jeśli kresa biała jest rozciągnięta, wówczas mięśnie proste brzucha nie pełnią swej funkcji.  Najczęściej do jej rozejścia  dochodzi w czasie ciąży i porodu. Wówczas, mimo upływu czasu brzuch przybiera charakterystyczny wygląd balonika i ciężko się go pozbyć mimo intensywnych ćwiczeń. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić obecność rozejścia się kresy białej przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń brzucha. Jeśli  problem wystąpił, to nie znaczy, że nie można wykonywać żadnych ćwiczeń mięśni tej okolicy- jak najbardziej tak ALE nie wszystkie.

Szybka samokontrola kresy białej:

Pozycja wyjściowa:

  1. Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami i podeszwami stóp płasko na ziemi.
  2. Umieść 2 palce dłoni tuż nad pępkiem. Drugą rękę  połóż  za głowę tak, jak podczas wykonywania  „brzuszków”.

Ruch:

            Wdech, a następnie wydech i unieś głowę i ramiona z podłogi.

To sprawi, że Twoje mięśnie brzucha skurczą się i  wyczujesz   przestrzeń między obu mięśniami a pod palcami umieszczonymi nad pępkiem można wymacać lukę. Jeśli luka ta jest szersza niż 2,5 palce świadczy to o rozejściu się kresy białej mięśni prostych brzucha. Widoczny jest też charakterystyczny kształt brzucha podobny do „kopca” biegnącego wzdłuż linii środkowej brzucha. Symptomy te są bardzo charakterystyczne.

***Przeciwwskazane wówczas  jest ćwiczenie mięśni prostych brzucha.***

Kobiety w ciąży i po porodzie mogą zapobiegać lub zmniejszać nasilenie rozejścia się kresy białej przez wykonywanie ćwiczeń mięśni poprzecznych brzucha. Mięsień poprzeczny brzucha działa jak „pas” ściskający  ściany brzucha. Wzmocnienie go w czasie ciąży ma dodatkową zaletę: pomaga przygotować się do fazy parcia podczas porodu.

 

 

 

ĆWICZENIA RELAKSACYJNE W PRZYPADKU BOLESNOŚCI MIĘŚNI DNA MIEDNICY

Wskazówki przed penetracją pochwy

( aplikacja tamponu, współżycie, USG, badanie cytologiczne)

  W sytuacjach wymagających penetracji pochwy, należy zdawać sobie sprawę z następujących czynności :

• Gdy spodziewasz  się, że jakaś czynność może być bolesna- jest to sygnał dla Twoich mięśni dna miednicy do przełączenia się na „tryb ochronny” i zaciskania się

• Jeśli zaciskasz szczęki, Twoje mięśnie dna miednicy mogą się również zaciskać- spróbuj otworzyć usta,  wówczas mięśnie dna miednicy również staną się luźniejsze

• Jeśli zaciskasz swoje dłonie trzymając się np. łóżka, fotela ginekologicznego, również Twoje mięśnie dna miednicy mogą zaciskać się- trzymaj luźno ręce dzięki czemu i mięśnie będą zrelaksowane

• Oddychanie – jeśli wstrzymujesz oddech- przepona staje się sztywna, podobnie mięśnie dna miednicy. Aby pomóc rozluźnić się tym mięśniom- wykonaj przedłużony wydech  układając usta w dużą literę „O”

• Wszystko, co umieszczane jest w pochwie powinno być  wsuwane  powoli , stopniowo , około 1 cm w czasie tak,  by zbiegło się z każdym wydechem ( tj. rozluźnianiem mięśni dna miednicy)

• Jeśli jest to nadal trudne, ćwicz mięśnie dna miednicy według schematu:

  „ skurcz-trzymaj-rozluźnij”.

Daily life

WARTO WIEDZIEĆ

  • Ćwiczenia mięśni Kegla NIE  zawsze są wskazane.
  • Jeśli nie masz pewności czy ćwiczysz właściwe mięśnie dna miednicy-wykonaj próbę: przerwij strumień moczu podczas jego oddawaniania. Nie nadużywaj tej próby.
  • Po porodzie nie należy nosić pasa poporodowego ani obcisłej bielizny czy spodni- jest to ze szkodą dla mięśni dna miednicy zwłaszcza w połogu.